17 stycznia 2022
„Szybka Ścieżka” jest jednym z najpopularniejszych konkursów, skierowanych do przedsiębiorców planujących przeprowadzenie prac badawczo-rozwojowych. Nabór realizuje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Działania 1.1.1 „Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa” Programu Operacyjnego Innowacyjny Rozwój. Zainteresowanie konkursami z tego działania jest zwykle ogromne. Stosunkowo nieskomplikowany generator wniosków i minimalna liczba załączników sprawiają, że etap formalny przechodzi większość startujących firm. Problem zaczyna się jednak na etapie oceny merytorycznej składanego projektu.
Pisząc wniosek o dofinansowanie należy mieć na uwadze kryteria oceny składanego projektu. Pierwszy etap to ocena formalna, przeprowadzana przez pracowników NCBR – weryfikują oni kompletność złożonej dokumentacji oraz oczywiste omyłki. Etap ten dla większości firm nie stanowi większego problemu (odpada nie więcej niż 10% złożonych projektów). Następnie eksperci przyglądają się wnioskowi od strony naukowej i biznesowej, a zatem przeprowadzają ocenę merytoryczną.
W tym momencie zaczynają się komplikacje. Każdorazowo do oceny projektu przydzielani są eksperci z danej branży, a zatem osoby znające jej specyfikę, trendy, czy innowacje pojawiające się w sektorze. Wymagania merytoryczne względem projektów są bardzo rygorystyczne, a zadawane pytania często niezwykle szczegółowe. Ostre podejście starał się wyjaśniać dyrektor działu programowania i projektów systemowych w NCBR: „Staramy się wybierać projekty, które mogą sprawić, że firmy, które je zrealizują, wypłyną na szerokie wody, a ich produkty będą konkurencyjne pod względem technologicznym na całym świecie”. To na tym etapie można wstępnie określić, czy zadawane pytania mają na celu pomóc w wyjaśnieniu drobnych nieścisłości, czy też cały projekt i jego sens nie są dla ekspertów zrozumiałe, a ilość koniecznych zmian raczej wskazuje na brak większych szans na uzyskanie dofinansowania.
Najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczą opisania planowanej metodologii badawczej, jasnego określenia problemów metodologicznych i sposobów ich rozwiązania, precyzyjnego przygotowania planu prac badawczo-rozwojowych, przedstawienia doświadczonego zespołu projektowego, wskazania konkretnych przewag naszego produktu względem produktów konkurencyjnych oraz korzyści z jego stosowania dla odbiorców. Wnioskodawca ma możliwość ustosunkowania się do pytań ekspertów oraz w odpowiedni sposób modyfikacji swojego wniosku.
Następny etap to spotkanie przedstawicieli wnioskodawcy z komisją konkursową, oceniającą projekt podczas panelu ekspertów. Reprezentanci firmy przedstawiają i bronią swój pomysł, aby uzasadnić jego wyjątkowość. Eksperci zaś próbują omówić z Wnioskodawcą wątpliwości dotyczące najróżniejszych kwestii– zarówno samego planu prac B+R, jak i późniejszego etapu wdrożenia, opłacalności przedsięwzięcia, czy zainteresowania odbiorców nowym produktem. Po panelu ekspertów należy oczekiwać publikacji listy projektów wraz z przyznaną liczbą punktów i/lub liczbą niespełnionych kryteriów. W tym momencie na część Wnioskodawców spada informacja o braku wyboru ich projektu do dofinansowania. Z czego to wynika?
Postaramy się przedstawić subiektywnie przyczyny, dlaczego złożone projekty są słabo oceniane, przez co wnioski nie są wybierane do dofinansowania. Paradoksalnie wsparcie łatwiej może uzyskać pomysł, który nie jest zbyt ciekawy pod względem naukowym, ale bez problemu i szybko może być skomercjalizowany oraz spowoduje zwiększenie przychodów firmy. Gorzej będzie z bardziej innowacyjnym projektem, lecz z mniejszym potencjałem biznesowym (lub trudniejszym do oceny).
Najważniejsze problemy:
Jak wskazuje sam NCBR, jego celem jest dotowanie projektów wysoce innowacyjnych. Warto podkreślić również pewną trudność w zakresie punktacji- punkty nie są przyznawane po spełnieniu określonego warunku, lecz zależą od subiektywnej oceny ekspertów, opartej na ich doświadczeniu. Nigdzie nie zostało jasno zdefiniowane, co oznacza spełnienie danego kryterium w stopniu dobrym i projekt może otrzymać wsparcie, a co w stopniu przeciętnym i przedsięwzięcie nie uzyska dofinansowania. Jest to sposób oceny różniący się od większości konkursów unijnych, gdzie punkty uzyskuje się za konkretne i mierzalne aspekty. W szybkiej ścieżce ekspert ma pełną dowolność w ocenie konkretnego pomysłu i to, co dla wnioskodawcy wydaje się wystarczające, dla oceniającego może być zbyt słabe. Jest to często przeszkodą w oszacowaniu swoich szans na uzyskanie dofinansowania przed przystąpieniem do przygotowania wniosku. Taki system doprowadza do sytuacji, w których ten sam opis może być skrajnie różnie oceniany przez różne zespoły ekspertów.
Jaka jest zatem recepta na uzyskanie dofinansowania z „szybkiej ścieżki”? Po pierwsze zastanowienie się, czym opracowywany produkt będzie różnił od konkurencji, dlaczego klienci będą zainteresowani jego nabywaniem. Gdy uda nam się już wskazać konkretne cechy i parametry, które musiałby osiągnąć produkt, należy bardzo rzetelne przygotować plan prac badawczo-rozwojowych – kluczowe jest dokładne zastanowienie się nad zakresem prac oraz kompleksowe przygotowanie budżetu projektu. Oczywiście w pracach nad przygotowywaniem projektu warto skorzystać z usług doświadczonej firmy doradczej, która zna niuanse związane z prawidłowym przygotowaniem wniosku oraz kluczowe aspekty decydujące o ocenie projektu. Co jednak jeżeli mimo dołożenia wielu starań nie uda się pozyskać dofinansowania? Pocieszeniem pozostaje fakt, że nabór jest bardzo często ponawiany, a zatem istnieje możliwość korekty słabiej ocenionych elementów wniosku i ponowne złożenie wniosku z nadzieją, że tym razem ocena będzie bardziej łaskawa.
Na naszym blogu piszemy o aktualnych dotacjach na działalność B+R. Czytaj więcej…
19 października 2023
Wyniki Ścieżka SMART dla MŚP pierwszy nabór Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości opublikowała listę projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach...
19 października 2023
Wyniki naboru wniosków o dofinansowanie w ramach Działania Ścieżka SMART. Sprawdź czy Twój projekt otrzymał dofinansowanie.
12 stycznia 2023
Jak napisać dobry biznesplan? W niniejszym wpisie chcemy odpowiedzieć na pytanie jak napisać dobry biznesplan. Przedstawimy scenariusz działania w...
15 września 2022
Dotacje dla rolnictwa z Krajowego Planu Odbudowy W połowie października rozpocznie się nabór wniosków dla rolników i przetwórców w...
4 maja 2022
Jakie obszary nadają się do robotyzacji produkcji mebli.
Cash Flow Group © 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone.