Blog

4 maja 2022

Robogrant dla producentów mebli.

Robogrant –  dofinansowanie na robotyzację zakładów produkcyjnych dla branży meblarskiej.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości zapowiedziała dofinansowanie dedykowane firmom produkcyjnym, które będzie wspierać robotyzację przedsiębiorstw a w rezultacie zwiększy ich wydajność i efektywność. Konkurs dalej nie został ogłoszony dlatego nie ma jeszcze oficjalnych dokumentów takich jak regulamin, kryteria oceny projektu lub wykazu wydatków kwalifikowanych ale już wiemy, że konkurs dedykowany będzie branży meblarskiej a dokładnie firmom prowadzących działalność pod PKD 31 (Produkcja mebli).

Jakie maszyny można sfinansować w ramach Robograntu?

Roboty do rozkroju płyt i pianki

Rozkrój płyt drewnopochodnych, potrzebnych do produkcji stelaży meblowych. Procesy można zautomatyzować zaawansowanym centrum obróbczym. Możliwe jest również zastosowanie robota, który będzie wsadzał i odbierał już gotowe elementy. To duży skok wydajności.

Roboty do szlifowania i polerowania

Produkcję mebli można robotyzować zastępując pracowników lub wspierając ich pracę tym samym zwiększając ich wydajność. Użycie robotów sprawdza się przede wszystkim tam gdzie zakłady produkcyjne pracują w trybie 2 lub 3 zmian. Wdrożenie robotów to inwestycja, która może się zwrócić nawet po kilkunastu miesiącach. Uniwersalność robotów sprawia, że można je zastosować w bardzo szerokim zakresie.

Najlepiej robotyzować procesy, które są żmudne i czasochłonne a ich rezultat zależy od umiejętności osoby, która je wykonuje. Takimi procesami jest polerowanie i szlifowanie, które podczas 8 godzin pracy jest męczące i pracownikowi trudno jest zachować najwyższą jakość i wydajność. Dzięki zastosowaniu robotów z wbudowanym czujnikiem siły i momentu możliwe jest przeprowadzenie tego procesu przez maszyny. Robot może z powodzeniem zarówno wkładać elementy jak i wyjmować je z maszyny.

Roboty lakiernicze w przemyśle meblarskim

Nakładanie powłok lakierniczych jest ważnym etapem procesu technologicznego podczas produkcji mebli. Przez lata stosowane były różne metody, m.in. natrysk, polewanie, zanurzanie. Na wybór metody wpływ miały głównie: rodzaj lakieru, kształt lakierowanych elementów oraz wielkość produkcji. Coraz częściej stosowane są roboty lakiernicze szczególnie w przypadku produkcji mebli szkieletowych. Roboty sprawdzają się przy lakierowaniu krzeseł lub innych bardziej skomplikowanych elementach.

Rewolucją jest stosowanie programowania, poprzez odwzorowanie ruchów operatora – bez udziału programistów czy też rysunków technicznych lakierowanych elementów. Operator wprowadza robota w stan uczenia się a następnie trzymając za przymocowany na końcu ramienia Joystick prowadzi ruchy ramienia robota, który je zapamiętuje a następnie odwzorowuje.

Robot to pewny pracownik

Robotyzacja produkcji pozwala na bardziej precyzyjne planowanie efektywności produkcji. To bardzo ważne w przypadku zwiększonego zapotrzebowania w sezonie. Ponadto roboty mogą pracować niemalże 24h na 7 dni w tygodniu.

Pomożemy Ci pozyskać dofinansowanie

Od ponad 15 lat zajmujemy się pozyskiwaniem dotacji unijnych. Skutecznie realizowaliśmy projekty inwestycyjne związane z automatyzacją zakładów produkcyjnych. Posiadamy liczne kontakty dzięki, którym skrócimy Twoją drogę do dostawców maszyn i technologii.

Sprawdź szczegóły dotacji Robogrant -> Czytaj więcej…

 

Inne artykuły
Zapisz się do newslettera

Cash Flow Group © 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Jan Kobiałka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.