Blog

15 września 2022

Pierwszy konkurs z Krajowego Planu Odbudowy

Dotacje dla rolnictwa z Krajowego Planu Odbudowy

W połowie października rozpocznie się nabór wniosków dla rolników i przetwórców w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wnioski tak jak dotychczas składane będą do  Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Pierwszy konkurs dotyczy następujących obszarów:

  1. Przetwórstwo rolne w zakresie mikro-małych i średnich przedsiębiorstw oraz przetwórstwo realizowane bezpośrednio przez rolników.
  2. Wymiana pokrycia dachów zawierających azbest oraz wymiany słupów drewnianych nasączonych kreozotem podtrzymujących chmiel – na innego rodzaju podpory.

Przedsiębiorstwa mikro mogą dostać nie więcej niż 3 mln zł, małe do 10 mln zł, średnie – nie więcej niż 15 mln zł. Dofinansowanie będzie wynosiło 50 proc. kosztów kwalifikowanych, możliwe jest uzyskanie zaliczki w wysokości do 50 proc. całkowitej kwoty wsparcia.

O dotację na wymianę pokryć dachowych zawierających azbest może ubiegać się rolnik, który otrzymuje dopłaty bezpośrednie i jest właścicielem budynku. Wysokość wsparcia wynosić będzie 40 zł/m2, jednak nie więcej niż 20 tys. zł (tj. do 500 m2 pokrycia dachowego).

Dotacje na wymianę słupów impregnowanych szkodliwym dla środowiska kreozotem dotyczy plantatorów chmielu; uprawy te głównie koncentrują się w woj. lubelskim. Dotacja jest ryczałtową kwotą – dla młodych rolników wynosi ona ok. 102 tys. zł, a dla pozostałych rolników – ok. 73 tys. zł. Możliwe jest uzyskanie zaliczki w wysokości do 50 proc., całkowitej kwoty wsparcia, maksymalnie dofinansowanie można uzyskać do 5 ha.

Krajowy Plan Odbudowy

Jak poinformowało ministerstwo rolnictwa, „17 czerwca 2022 r. Rada Unii Europejskiej zaakceptowała decyzję wykonawczą w sprawie zatwierdzenia polskiego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), którego budżet wynosi 35 363 500 000 euro (ok. 158,5 mld zł).

Pieniądze te mają być przeznaczone m.in. na odbudowę potencjału rozwojowego gospodarki utraconego w wyniku pandemii (recovery) oraz wsparcie budowy trwałej konkurencyjności gospodarki. Budżet na inwestycje, za które odpowiada resort rolnictwa, wynosi 2,25 mld euro tj. ok. 10,1 mld zł

Polski Rząd ogłasza Konkursy bez środków z UE?

Z powodu opóźnienia w akceptacji planu, Warszawa już w ubiegłym roku straciła bezwarunkową zaliczkę (4,7 mld euro) i teraz, starając się o pieniądze, Polska będzie musiała wykazać, że zrealizowała zapisane w KPO reformy.

 

 

 

Inne artykuły
Zapisz się do newslettera

Cash Flow Group © 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Jan Kobiałka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.