Blog

12 stycznia 2022

Dofinansowanie w latach 2022 – 2027

Nowa mapa pomocy regionalnej na lata 2022 – 2027

Mapa pomocy regionalnej to wytyczne w zakresie poziomu dofinansowania, który przedsiębiorcy mogą uzyskać w przypadku projektów infrastrukturalnych typu budowa hali produkcyjnej, zakup maszyn i urządzeń lub oprogramowania. Większość projektów inwestycyjnych dofinansowanych jest zgodnie z mapą pomocy regionalnej, wyjątkowo występuje pomoc de minimis (limit 200 tys. zł. na 3 lata dla jednego przedsiębiorcy) w przypadku mniejszych projektów lub projektów związanych z COVID19.

Ile mogę otrzymać dofinansowania?

Mapa obowiązuje w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2027 r. na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 grudnia 2021 r. w sprawie ustalenia mapy pomocy regionalnej na lata 2022–2027.

Mapa pomocy regionalnej określa regiony państwa członkowskiego, które kwalifikują się do krajowej regionalnej pomocy inwestycyjnej na mocy unijnych zasad pomocy państwa oraz maksymalne poziomy pomocy dla przedsiębiorstw w kwalifikujących się regionach.

Należy zwrócić uwagę, że na podstawie mapy pomocy regionalnej nie ma obecnie możliwości udzielenia pomocy projektom zlokalizowanym w mieście stołecznym Warszawa i powiatach ościennych (obszar wskazany na poniższej mapie województwa mazowieckiego z intensywnością 0%).

Mapa ma zastosowanie dla umów o dofinansowanie zawartych od dnia 1 stycznia 2022 r.

Mapa pomocy regionalnej 2022-2027

Mapa pomocy regionalnej 2022-2027

 

 

Przedstawione na mapie Polski wielkości procentowe w poszczególnych województwach i regionach dotyczą maksymalnych intensywności wsparcia dla dużych przedsiębiorstw. Wielkości te w odniesieniu do trzech województw nie są jednolite dla wszystkich ich podregionów i gmin:

  • Mazowieckie – intensywność wsparcia od 20% do 70%, w zależności od podregionu lub gminy zobrazowaliśmy na mapie
  • Wielkopolskie – intensywność wsparcia od 15% do 25%, w zależności od podregionu i daty udzielenia pomocy zobrazowaliśmy na mapie.
  • Dolnośląskie – intensywność wsparcia:
    • na obszarze miasta Wrocław w okresie od dnia 1 stycznia 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. – 20%,
    • na obszarze miasta Wrocław w okresie od dnia 1 stycznia 2025 r. do dnia 31 grudnia 2027 r. – 15%,
    • w pozostałych obszarach województwa dolnośląskiego – 25%.
  • Obszar Miasta Stołecznego Warszawa w ogóle nie został objęty pomocą (obszar wskazany na mapie z intensywnością 0%).

Sprawdź aktualne nabory wniosków o dofinansowanie dostępne w Twoim regionie.

AKTUALNE NABORY WNIOSKÓW 

Mapa pomocy regionalnej nie reguluje poziomu dofinansowania dla projektów badawczo-rozwojowych lub projektów grantowych.

Inne artykuły
Zapisz się do newslettera

Cash Flow Group © 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Jan Kobiałka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.