Blog

15 listopada 2021

Dlaczego nie dostaniesz bezzwrotnej dotacji dla swojej firmy?

Wydłuża się uruchomienie kolejnego okresu programowania zaplanowanego na lata 2021-2027 r. Aktualnie przedsiębiorcy bezskutecznie poszukują możliwości uzyskania bezzwrotnej dotacji dla swojej firmy. Konkursów o charakterze badawczo-rozwojowym lub inwestycyjnym już nie ma i w tym roku już nie będzie. Firmy, które nie skorzystały z dotacji w okresie 2014-2020 będą miały utrudnione zadanie uzyskania bezzwrotnej dotacji w kolejnych latach.  Paradoksalnie to najlepszy czas do tego żeby przygotować firmę i potencjalne projekty zwiększając szansę pozytywnej oceny wniosku w pierwszych konkursach w ramach Krajowego Planu Odbudowy lub Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki.

Do 14 kwietnia trwały konsultacje społeczne Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Szykuje się ewolucja Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) z jeszcze większym naciskiem na działalność badawczo-rozwojową oraz współpracę z jednostkami naukowymi. Słowo „innowacje” na stałe wpisało się w nomenklaturę używaną w rozmowach o dotacjach unijnych oraz we wszystkich założeniach i wymaganiach wobec wnioskodawców w poprzednich konkursach.   W 2014 r. kończyliśmy dotacjami z innowacjami na poziomie przedsiębiorstwa dlatego możliwy był zakup technologii, dzięki której możliwe było uzyskanie lepszych parametrów produktów lub usług to w 2021 r. innowacje musiały wynikać z działalności badawczo-rozwojowej przedsiębiorstw i ich własnego know-how.

Dotacje unijne w latach 2021-2027

W takim razie jak trzeba zarządzać innowacjami żeby myśleć o skutecznym pozyskaniu bezzwrotnej dotacji unijnej dla swojej firmy w latach 2021-2027. Numerem jeden na pewno jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej.  Wsparcie modułowe zaplanowane w FENG ma być dostosowane do potrzeb przedsiębiorcy. Obowiązkowy moduł to „Prace B+R lub „Infrastruktura B+R” a pozostałe możliwe moduły to:

·      Wdrożenie

·      Cyfryzacja

·      Zazielenienie przedsiębiorstw

·      Internacjonalizacja

·      Kompetencje.

Założenia Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki przewidują bezzwrotne wsparcie tych Wnioskodawców, którzy przewidują realizację projektów B+R w zakresie prowadzenia badań lub zakupu infrastruktury badawczo-rozwojowej. Projekty B+R będą wręcz wymagane przez Instytucje Pośredniczące takie jak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) lub Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Dla przykładu jeśli firma produkcyjna zajmująca się produkcją okien będzie zainteresowana uzyskaniem bezzwrotnej dotacji na budowę nowej fabryki (moduł wdrożenie) to konieczne będzie powiązanie tego z realizacją projektu B+R. Potencjalny Wnioskodawca zawnioskuje wtedy o dofinansowanie działalności badawczo-rozwojowej np. związanej z nowymi rozwiązaniami w swoim produkcie dzięki czemu zaoferuje produkt bardziej konkurencyjny lub projekt badawczy będzie dotyczył technologii produkcji wspomnianych okien w wyniku czego poprawi się efektywność produkcji. Dofinansowanie budowy zakładu produkcyjnego będzie kolejnym modułem kompletnego projektu. Jeśli ten Wnioskodawca będzie chciał ubiegać się o dofinansowanie na internacjonalizację lub cyfryzację i wprowadzenie rozwiązań Przemysłu  4.0. to konieczne będzie wykazanie związku z działalnością badawczo-rozwojową firmy.

Jakie firmy nie dostaną bezzwrotnej dotacji unijnej z latach 2021-2027?

Przede wszystkim takie, które nie przewidują realizacji prac badawczo-rozwojowych lub nie planują rozwijać własnej infrastruktury B+R. Nie będzie możliwości uzyskania bezzwrotnej dotacji wyłącznie dla projektu związanego z zakupem maszyn i urządzeń, budową hali produkcyjnej, promocji zagranicznej lub cyfryzacją firmy. Wytrychem do dotacji w 2022 r. będzie realizacja projektów badawczo-rozwojowych.

 

 

Inne artykuły
Zapisz się do newslettera

Cash Flow Group © 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Jan Kobiałka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.