Blog

16 marca 2022

Bon na cyfryzację – wyniki.

Wyniki Bonu na innowacje

Lista projektów wybranych do dofinansowania w ramach Bonów na cyfryzację

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości publikuje listę projektów, które zostały wybrane do dofinansowania w ramach Działania 6.2 „Wsparcie MŚP w obszarze cyfryzacji – Bony na cyfryzację” Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 w konkursie nr 1/2021 r.

Lista projektów wybranych do dofinansowania

Dofinansowanie zostało przyznane dla 696 projektów na 6 108 złożonych projektów, więc skuteczność jest na poziomie 11,4%.

474 projekty dotyczą przedsiębiorstw szczególnie dotkniętych skutkami pandemii COVID 19.

Zgodnie z postanowieniami § 11 Regulaminu konkursu każdy z Wnioskodawców otrzyma pisemną informację o wynikach oceny jego projektu wraz z uzasadnieniem oceny i podaniem liczby punktów otrzymanych przez projekt.

 

Kiedy będą wyniki bonu na cyfryzację?

Ogromne zainteresowanie konkursem bon na cyfryzację spowodowało niemalże dwukrotne wydłużenie oceny wniosków, która do dziś trwa już 162 dni czyli ponad 5 miesięcy. Zgodnie z komunikatem z 12 stycznia 2022 r. PARP wydłużył możliwość oceny wniosków o 75 dni, łącznie 175 dni od zakończenia naboru wniosków o dofinansowanie.

Zgodnie z tym terminem wyniki bonu na cyfryzację powinny zostać opublikowane 29 marca 2022 r. 

Aktualizacja 05.04.2022 r. 

PARP podaje informacje, że dokonał oceny wniosków natomiast, lista rankingowa zostanie opublikowana między 19 a 25 kwietnia 2022 r. 

Listę rankingową  opublikujemy niezwłocznie po przedstawieniu przez PARP zestawienia pozytywnie ocenionych projektów.

Zagrożenie realizacji projektów.

Bardzo długa ocenia wniosków o dofinansowanie to nie wszystko. PARP już kilkukrotnie pokazał, że stosunkowo prosty etap jakim jest sprawdzenie dokumentów niezbędnych do przygotowania umowy o dofinansowanie może wydłużyć się nawet do 10ciu miesięcy. Jaki to ma wpływ na realizację projektów?

Największym problemem jest zmieniające się otoczenie. Część projektów zakładała wzrost konkurencyjności poprzez wdrożenie innowacyjnych rozwiązań, które na dzień dzisiejszy mogą już zostać uznane za powszechnie stosowane.

Rosnące koszty pracy i rekordowa inflacja nie zapewni Wnioskodawcom możliwości realizacji swoich projektów zgodnie z założeniami przyjętymi we wniosku o dofinansowanie.  Jest to bardzo istotne ponieważ projekt rozliczany jest ryczałtem i nie można dokonywać przesunięć między kategoriami, tym bardziej nie jest możliwe zawnioskowanie o większą kwotę dofinansowania.

Wzrost kursu euro wywołany Wojną na Ukrainie również negatywnie wpłynie na potencjalnej zwiększenie kosztów oprogramowania zaplanowanego w budżetach wnioskodawców.

Czy nie lepiej byłoby przygotować proste formularze, które w bardziej zwinny sposób pozwolą na wyselekcjonowanie projektów zgodnych z kryteriami oceny a następnie będą poddawane dogłębnej analizie?

Jak bezpiecznie rozliczyć dotacje?

W Bonie na cyfryzację zastosowano uproszczony sposób rozliczania wydatków poprzez ryczałt. Beneficjenci zobowiązani będą do składania raportów i dokumentów potwierdzających osiągnięcie wskaźników projektu.

Jeśli nie chcesz stracić dofinansowania lub zwiększyć bezpieczeństwo prawidłowej realizacji projektu to zgłoś się do nas i skorzystaj z profesjonalnej obsługi projektu na etapie jego rozliczania. Naszą ofertę znajdziesz tutaj: Oferta bon na cyfryzację.

Inne artykuły
Zapisz się do newslettera

Cash Flow Group © 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone.

Projekt i realizacja: Jan Kobiałka

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.