Ścieżka SMART

Ścieżka SMART to projekt modułowy, który umożliwia dofinansowanie działalności B+R, wdrożenia innowacji, internacjonalizacji, cyfryzacji i zazielenienia przedsiębiorstwa.

Chcesz wiedzieć więcej?

Chcesz wiedzieć więcej?

Chcesz wiedzieć więcej? Napisz na:

kontakt@cashflowgroup.pl

lub wyślij formularz, oddzwonimy.

 

  Ścieżka SMART kompleksowe dofinansowanie Twojej firmy

  Ścieżka SMART to dofinansowanie każdego obszaru działalności Twojej firmy. Brzmi niewiarygodnie a jednak! Nowy instrument finansowy ma formę modułową a od Twoich potrzeb zależy jakie moduły obejmiesz wnioskiem o dofinansowanie. Od dotacji na prace B+R, rozwój infrastruktury laboratoryjnej przez moduł wdrożenia innowacji oraz cyfryzacji i internacjonalizacji. Zatem od pomysłu do promocji na rynkach międzynarodowych. Ścieżka SMART to największy program zaplanowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Budżet tego programu to 4,4 mld zł.

  Ścieżka smart to kontynuacja bardzo dobrze znanego programu „Szybka ścieżka” dlatego można określić ją mianem

  Poziom dofinansowanie Ścieżka SMART

  Poziom dofinansowania jest uzależniony od modułu i wielkości przedsiębiorstwa.

  Dofinansowanie w ramach Modułu B+R

  • dla mikro i małego przedsiębiorstwa: 70%- 80% kosztów kwalifikowanych,
  • dla średniego przedsiębiorstwa: 60%- 75% kosztów kwalifikowanych,
  • dla dużego przedsiębiorstwa: 50%- 65% kosztów kwalifikowanych.

  W przypadku projektów inwestycyjnych takich jak rozwój infrastruktury B+R oraz wdrożenie innowacji poziom dofinansowania będzie uzależniony od miejsca realizacji projektu i zgodny z mapą pomocy regionalnej. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 70% w województwach na ścianie wschodniej.

  mapa pomocy regionalnej

  Gdzie złożyć wniosek o dofinansowanie?

  Za wdrożenie konkursu, odpowiadają dwie instytucje:

  1. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR)
   1. samodzielne duże przedsiębiorstwo,
   2. konsorcjum dużych przedsiębiorstw, również z MŚP,
   3. konsorcjum dużych przedsiębiorstw i organizacji badawczych lub organizacji pozarządowych,
   4. konsorcja MŚP i organizacji badawczych lub organizacji pozarządowych.
  2. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP)
   1. samodzielne MŚP
   2. konsorcjum MŚP

  Wnioski będą składane wyłącznie w wersji elektronicznej za pomocą generatora wniosków.

  Kiedy jest planowany nabór wniosków?

  Nabory wniosków o dofinansowanie są podzielone ze względu na wnioskodawców. Termin naboru będzie ciągły, z miesięcznymi rundami w celu oceny złożonych wniosków.

  Nabór wniosków dla MŚP Ścieżka SMART

  • ogłoszenie naboru 7 lutego 2023 r.
  • rozpoczęcie naboru 21 lutego 2023 r.
  • zakończenie naboru 12 kwietnia 2023 r

  Moduły w ramach Ścieżki SMART

  Konkurs zakłada kompleksowe dofinansowanie projektów w ramach 7 modułów. Wnioskodawca będzie składał jeden wniosek o dofinansowanie dobierając moduły wg potrzeb przedsiębiorstwa. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zobligowane są do realizacji modułu: prowadzenia prac B+R lub wdrożenia innowacji będących wynikiem zrealizowanych prac B+R. Pozostałe moduły są dobrowolne. Ciekawe jest to, że moduły mogą obejmować rozwój i opracowanie produktów w ramach prac B+R oraz kontynuacje prac związanych z wdrożeniem wyników na rynek. Wdrożenie może obejmować inne produkty i projekty firmy, które dotyczą spójnej strategii przedsiębiorstwa.

  Ścieżka SMART moduły

  Prace badawczo rozwojowe (B+R)

  Moduł obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw oraz jeden do wyboru z obligatoryjnych modułów dla MŚP. Dofinansowanie prac badawczo rozwojowych począwszy od opracowania koncepcji nowego produktu lub technologii po prace rozwojowe , a w tym stworzenie prototypu i jego testy. Ten moduł pozwala w całości sfinansować opracowanie nowych produktów i technologii.

  Wdrożenie innowacji

  Jeśli posiadasz już przeprowadzone prace B+R nie musisz realizować modułu B+R. Moduł innowacji to jeden z dwóch obligatoryjnych modułów do wyboru. W ramach tego modułu możliwa jest realizacja inwestycji początkowej pozwalającej na zakup maszyn, urządzeń, oprogramowania a nawet budowie hali produkcyjnej. W tym module skupiasz się na wydatkach niezbędnych do uruchomienia produkcji lub świadczenia usług będących wynikiem zrealizowanych prac B+R. Niezbędne jest wykazanie odpowiedniego zapotrzebowania rynkowego oraz przewagi Twojego rozwiązania względem konkurencji na poziomie kraju. Innowacja musi mieć uregulowaną formę własności intelektualnej. Wdrożenie innowacji to jeden z najbardziej atrakcyjnych modułów w ścieżce SMART. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji warunkowej, której zwrot będzie uzależniony od osiąganych przychodów z wdrożonego efektu projektu.

  Rozwój infrastruktury B+R

  Rozwój infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach czyli budowa i wyposażenie Twojego laboratorium lub prototypowni. W ramach tego modułu zakupisz wszystko co niezbędne do prowadzenia prac B+R. Wydatki muszą być spójne z Twoją agendą B+R.

  Internacjonalizacja

  Promocja Twoich produktów i usług na rynkach zagranicznych. W ramach tego modułu możesz pozyskać dofinansowanie na wyjazdy na targi i misje. Możesz dostosować swoje produkty do rynków zagranicznych. Moduł podobny do znanego już Go To Brand oraz Polskich Mostów Technologicznych.

  Rozwój kompetencji pracowników i osób zarządzających przedsiębiorstwem

  Doskonalenie kompetencji pracowników, w szczególności w zakresie B+R, inteligentnych specjalizacji oraz Przemysłu 4.0. w tym transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa.

  Cyfryzacja przedsiębiorstwa

  Finansowanie projektów, które bedą polegać na inwestycjach związanych z cyfryzacją przedsiębiorstwa. Moduł przewiduje dofinansowanie zakupu oprogramowania. Działanie na wzór „Bonu na cyfryzacje”, dzięki, któremu firmy wdrażały innowacje cyfrowe zmieniające procesy biznesowe w przedsiębiorstwie.

  Zazielenienie przedsiębiorstw

  Transformacja przedsiębiorstw nakierowana na zrównoważony rozwój i gospodarkę obiegu zamkniętego. Możliwy rozwój nowych modeli biznesowych wpływających na zmniejszenie odpadów, zwiększenie recyklingu czy ograniczenia wykorzystywanych zasobów.

  Zobacz również

  KPO Dofinansowanie 90% HoReCa

  Odkryj Dotacje KPO dla HoReCa! Zgarnij do 90% wsparcia, nawet 540 tys. zł. na rozwój Twojego biznesu. Dofinansowanie HoReCa czeka na Ciebie!"

  Termin:

  Od 6 maja 2024 r.

  Kwota:

  540

  Województwo:

  Wszystkie

  1.2 Badania rozwój innowacje w przedsiębiorstwach FE SL

  Nawet 80% dofinansowania na działalność badawczo-rozwojową.

  Termin:

  Do 9 stycznia 2024r.

  Kwota:

  Minimum 2 mln zł.

  Województwo:

  Śląskie

  Rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych – Dotacje unijne – Badania i rozwój ulga B+R

  Wsparcie działalności badawczo-rozwojowej dla firm z Dolnego Śląska. Ulga B+R, prace badawczo-rozwojowe. Dotacje na badania i rozwój.

  Termin:

  Od 15 lutego

  Kwota:

  Do 10 mln zł

  Województwo:

  Dolnośląskie

  RPO Śląskie Mikroinwestycje w MŚP – Wsparcie MŚP na rzecz transformacji

  Wsparcie MŚP na rzecz transformacji w województwie śląskim. Do 60% dotacji na zakup maszyn, urządzeń i oprogramowania.

  Termin:

  Do 26 września 2023 r.

  Kwota:

  Projekt do 2 mln zł.

  Województwo:

  Śląskie

  Dofinansowanie na wdrożenie rozwiązań przemysłu 4.0 dla Polski Wschodniej PARP – Jak pozyskać dofinansowanie, dotacje dla MŚP

  Przemysł 4.0. Nowy Program z dofinansowaniem do 85% na wdrożenie rozwiązań Przemysłu 4.0.

  Termin:

  Od 2.08.2023 do 08.11.2023 r.

  Kwota:

  85% dotacji, do 3 mln zł.

  Województwo:

  Polska Wschodnia

  Wsparcie MŚP na rzecz transformacji RPO Śląskie 2021-2027

  Wsparcie MŚP na rzecz transformacji w województwie śląskim. Do 60% dotacji na zakup maszyn, urządzeń i oprogramowania.

  Termin:

  Kwota:

  Województwo:

  wsparcie MŚP

  Inwestycje MŚP FEDS

  Wsparcie inwestycyjne dla MŚP (w tym w obszarze zrównoważonej turystyki) z sektora produkcyjnego i usługowego, przyczyniające się do rozbudowy (dywersyfikacji, unowocześnienia) przedsiębiorstwa oraz zwiększenia jego konkurencyjności, poprzez m.in. zakup maszyn i sprzętu lub zakup własności intelektualnej

  Termin:

  Od 5 lipca do 4 sierpnia

  Kwota:

  Do 20 mln zł

  Województwo:

  Dolnośląskie

  Innowacje MŚP

  Kredyt ekologiczny

  Kredyt ekologiczny to bezzwrotne dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w Twojej firmie. Otrzymaj nawet 70% dotacji na wymianę starych maszyn i urządzeń. Wykorzystaj OZE w swojej firmie.

  Termin:

  Od 25 kwietnia do 25 lipca 2024 r.

  Kwota:

  10 mln zł

  Województwo:

  Wszystkie

  Kredyt ekologiczny

  Ścieżka SMART

  Ścieżka SMART to projekt modułowy, który umożliwia dofinansowanie działalności B+R, wdrożenia innowacji, internacjonalizacji, cyfryzacji i zazielenienia przedsiębiorstwa.

  Termin:

  Od 21 lutego 2023

  Kwota:

  Do 50 mln zł.

  Województwo:

  Wszystkie

  Ścieżka Smart dofinansowanie na B+R i wdrożenie innowacji
  //
  Zapisz się do newslettera

  Cash Flow Group © 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone.

  Projekt i realizacja: Jan Kobiałka

  Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.