Ścieżka SMART to dofinansowanie każdego obszaru działalności Twojej firmy. Brzmi niewiarygodnie a jednak! Nowy instrument finansowy ma formę modułową a od Twoich potrzeb zależy jakie moduły obejmiesz wnioskiem o dofinansowanie. Od dotacji na prace B+R, rozwój infrastruktury laboratoryjnej przez moduł wdrożenia innowacji oraz cyfryzacji i internacjonalizacji. Zatem od pomysłu do promocji na rynkach międzynarodowych. Ścieżka SMART to największy program zaplanowany w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Budżet tego programu to 4,4 mld zł.
Ścieżka smart to kontynuacja bardzo dobrze znanego programu „Szybka ścieżka” dlatego można określić ją mianem
Poziom dofinansowania jest uzależniony od modułu i wielkości przedsiębiorstwa.
Dofinansowanie w ramach Modułu B+R
W przypadku projektów inwestycyjnych takich jak rozwój infrastruktury B+R oraz wdrożenie innowacji poziom dofinansowania będzie uzależniony od miejsca realizacji projektu i zgodny z mapą pomocy regionalnej. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 70% w województwach na ścianie wschodniej.
Za wdrożenie konkursu, odpowiadają dwie instytucje:
Wnioski będą składane wyłącznie w wersji elektronicznej za pomocą generatora wniosków.
Nabory wniosków o dofinansowanie są podzielone ze względu na wnioskodawców. Termin naboru będzie ciągły, z miesięcznymi rundami w celu oceny złożonych wniosków.
Nabór wniosków dla MŚP Ścieżka SMART
Konkurs zakłada kompleksowe dofinansowanie projektów w ramach 7 modułów. Wnioskodawca będzie składał jeden wniosek o dofinansowanie dobierając moduły wg potrzeb przedsiębiorstwa. Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zobligowane są do realizacji modułu: prowadzenia prac B+R lub wdrożenia innowacji będących wynikiem zrealizowanych prac B+R. Pozostałe moduły są dobrowolne. Ciekawe jest to, że moduły mogą obejmować rozwój i opracowanie produktów w ramach prac B+R oraz kontynuacje prac związanych z wdrożeniem wyników na rynek. Wdrożenie może obejmować inne produkty i projekty firmy, które dotyczą spójnej strategii przedsiębiorstwa.
Moduł obowiązkowy dla dużych przedsiębiorstw oraz jeden do wyboru z obligatoryjnych modułów dla MŚP. Dofinansowanie prac badawczo rozwojowych począwszy od opracowania koncepcji nowego produktu lub technologii po prace rozwojowe , a w tym stworzenie prototypu i jego testy. Ten moduł pozwala w całości sfinansować opracowanie nowych produktów i technologii.
Jeśli posiadasz już przeprowadzone prace B+R nie musisz realizować modułu B+R. Moduł innowacji to jeden z dwóch obligatoryjnych modułów do wyboru. W ramach tego modułu możliwa jest realizacja inwestycji początkowej pozwalającej na zakup maszyn, urządzeń, oprogramowania a nawet budowie hali produkcyjnej. W tym module skupiasz się na wydatkach niezbędnych do uruchomienia produkcji lub świadczenia usług będących wynikiem zrealizowanych prac B+R. Niezbędne jest wykazanie odpowiedniego zapotrzebowania rynkowego oraz przewagi Twojego rozwiązania względem konkurencji na poziomie kraju. Innowacja musi mieć uregulowaną formę własności intelektualnej. Wdrożenie innowacji to jeden z najbardziej atrakcyjnych modułów w ścieżce SMART. Dofinansowanie będzie udzielane w formie dotacji warunkowej, której zwrot będzie uzależniony od osiąganych przychodów z wdrożonego efektu projektu.
Rozwój infrastruktury B+R w przedsiębiorstwach czyli budowa i wyposażenie Twojego laboratorium lub prototypowni. W ramach tego modułu zakupisz wszystko co niezbędne do prowadzenia prac B+R. Wydatki muszą być spójne z Twoją agendą B+R.
Promocja Twoich produktów i usług na rynkach zagranicznych. W ramach tego modułu możesz pozyskać dofinansowanie na wyjazdy na targi i misje. Możesz dostosować swoje produkty do rynków zagranicznych. Moduł podobny do znanego już Go To Brand oraz Polskich Mostów Technologicznych.
Doskonalenie kompetencji pracowników, w szczególności w zakresie B+R, inteligentnych specjalizacji oraz Przemysłu 4.0. w tym transformacji cyfrowej przedsiębiorstwa.
Finansowanie projektów, które bedą polegać na inwestycjach związanych z cyfryzacją przedsiębiorstwa. Moduł przewiduje dofinansowanie zakupu oprogramowania. Działanie na wzór „Bonu na cyfryzacje”, dzięki, któremu firmy wdrażały innowacje cyfrowe zmieniające procesy biznesowe w przedsiębiorstwie.
Transformacja przedsiębiorstw nakierowana na zrównoważony rozwój i gospodarkę obiegu zamkniętego. Możliwy rozwój nowych modeli biznesowych wpływających na zmniejszenie odpadów, zwiększenie recyklingu czy ograniczenia wykorzystywanych zasobów.
Województwo:
Dolnośląskie
Cash Flow Group © 2018 Wszelkie prawa zastrzeżone.